بازدید : 578

ازدواج

ازدواج

پرسش

سلام آقای دکتریک سوال داشتم که میخاستم از مشورت های شما استفاده کنم و ببینم که آیا این حالت من یک خطای شناختیه یا نه طبیعیه  آیا لازمه نگرشم رو تصحیح کنم؟من دوست دارم با کسی که ازدواج می کنم آدم لارژی باشه . کریمانه برخورد کنه. نمیدونم چطور بگم یعنی حسابگر نباشه. بگه من فلان کارو کردم پس در برابر انتظار دارم ازت. دوست دارم بی منت واسه آدم کار کنه و منم در برابر همینطور باشم. مصداق تو نیکی میکن و در دجله انداز/ که ایزد در بیابانت دهد باز.دوست دارم نخواد همه چی رو تا ته ته اش در بیاره و همیشه یه پرده ای بینمون باشه.یه مثال بزنم که ملموس باشه: مثلا دو نفر خواستگار رو در نظر بگیرین یکی شون وقتی بحث مالی شد با لحن فوق العاده صمیمیانه ای گفت جیب من جیب خانممه و فرقی نداره. و یکی دیگه داشت دیگه خودشو میکشت و متراژ خونه مونم پرسید. یعنی اون نفر اول داشت از خودش مایه میذاشت و این نفر دوم میخواست علاوه بر اینکه از خودش چیزی مایه نمیذاره یه چیزی هم از من بذاره.یا مثلا من دیابت پدرم رو مطرح کردم. وقتی به نفر اول گفتم بسیار کریمانه برخورد کرد و اصلا به روم نیاورد و با توضیحات خودم قانع شد. اما نفر دوم بسیار بد برخورد کرد که تو هم ممکنه بگیری؟ شانس ابتلای فرزند ما هم هست؟ یعنی یه جوری که منظورش این بود که تو هم سالم نیستی و نقصی داری و حامل این ژن معیوبی.در این ازدواج خوب وقتی با نفر اول ازدواج کنم منم بی منت حقوقمو در اختیارش میذارم و سخت نمیگیرم. ولی با نفر دوم بهش اعتمادم جلب نمیشه. شاید حقوقمو واسه خودم نگه دارم و سر مهریه و شروط ضمن عقد سختگیری کنم ،همونطور که خودش بوده. از طرفی هم دوست ندارم زندگیم از اول گروکشی ای باشه. دوست دارم بی منت مهر بورزم.از طرف دیگه هم میگم سختگیری این آقا ممکنه محکم تر بودن و نقش پشتوانه ای قویتر ایشون رو برسونه؟ گاهیم فکر میکنم شاید این اقا اعتماد کردن واسش سخته؟ (که خودش خوبی ها و بدی هایی داره)میخواستم بپرسم توی زندگی مشترک چقدر این جور چیزا اثر گذاره؟من دارم زیادی سخت میگیرم یا این ملاک درسته و اثرش توی زندگی قابل تامله؟ اگر آره چقدر؟ ممنون

پاسخ

سلام دوست عزیز دوست گرامی این طور مسائل برای انتخاب همسر بسیار مهم است و شما اصلاً اشتباه نکرده‌اید که به این جزئیات توجه می‌کنید. کار کسانی اشکال دارد که از همه افراد ایراد می‌گیرند. اما شما ویژگی‌های مثبت و منفی افراد را مدنظر قرار می‌دهید و این برای انتخاب کار بسیار درستی است. این نشان می‌دهد که شما دچار خطای هاله‌ای کمتری هستید. خطای هاله‌ای نوعی تحریف شناختی است که در آن فرد ویژگی‌های خوب طرف مقابل را به کل رفتارش تعمیم می‌دهد. فرایندی که شما در آن قرار دارید، فرایند تصمیم‌گیری است. در فرایند تصمیم‌گیری که مدت زمان مشخصی طول می‌کشد، گاهی ما با طرف مقابل احساس همدلی می‌کنیم و او را تأیید می‌نماییم و گاهی از او بدمان می‌آید. علت این است که داریم ویژگی‌های مثبت و منفی او را مورد کنکاش قرار می‌دهیم. برای اینکه بتوانید این فرایند را بهتر کنید، به شما توصیه می‌کنم ویژگی‌های مثبت و منفی طرف مقابل را در یک کاغذ لیست کنید و سپس ویژگی‌های مثبت و منفی خودتان را نیز در کاغذ دیگری لیست نمایید. در کاغذ سوم نیز دو لیست تهیه کنید؛ یکی چیزهایی که اصلاً دوست ندارید و دیگری چیزهایی خیلی دوست دارید طرف مقابل داشته باشد. با انطباق دادن این نوشته‌ها می‌توانید نتایج مثمر ثمری در انتخاب خود بگیرید. این را هم بدانید که در کنار فرایند تصمیم‌گیری عقلانی، طرف مقابل بایستی به دل ما بنشیند و قرار نیست که ما احساساتمان را نادیده بگیریم. روحیه حمایت گری خود دارای جنبه‌های متعددی است. حمایت عاطفی، حمایت اقتصادی و … از جنبه‌های اصلی حمایتگری به شمار می‌روند. کسی که دیابت پدر شما را به روی شما نمی‌آورد دارد از شما حمایت عاطفی می‌کند. بنابراین اصلاً این موضوع نشانه بدی نیست. البته شما نیز بایستی واقعیت‌ها را مد نظر داشته باشید. واقعیت این است که مثلاً دیابت تا حدی ارثی است. البته طرف مقابل، اول بایستی نگران خود شما باشد نه فرزندتان. پیروز باشید

مشاوره آنلاین


مشاوره آنلاین

حدیث روز


امام صادق علیه السلام : :
كَذِبَ‏ مَنْ زَعَمَ أَنَّهُ مِنْ شيعَتِنا وَ هُوَ مُتَمَسِّكٌ بِعُرْوَةِ غَيْرِنا ؛ دروغ مى ‏گويد كسى كه گمان مى‏ كند شيعه‏ ما است، ولى به ريسمان غير ما، چنگ زده است. بحارالانوار: ج2، ص98، ح49
امام صادق علیه السلام : :
مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196
حدیث (1) امام رضا علیه السلام فرمودند: :
تزاوَرُوا تحـابـوا و تصـافحُـوا و لا تحـاشمـوا؛ به دیدن یکدیگر روید تا یکدیگر را دوست داشته باشید و دست یکدیگر را بفشارید و به هم خشم نگیرید. (بحارالانوار،ج78،ص 347)
حدیث (2) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
من اصعد الی الله خالص عبادته اهبط الله عزوجل الیه افضل مصلحته؛ کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد. (بحار الانوار ، ج 70، ص 249 )
حدیث (3) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته؛ همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد. (مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌ ، ج‌ 9 ، ص‌ 132)
حدیث (4) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
نحن وسیلته فی خلقه و نحن خاصته و محل قدسه و نحن حجته فی غیبه و نحن ورثه أنبیائه؛ ما اهل بیت رسول خدا(ص) وسیله ارتباط خدا با مخلوقاتیم ما برگزیدگان خداییم و جایگاه پاکی ها، ما دلیل های روشن خداییم و وارث پیامران الهی (شرح‌ نهج‌ البلاغه‌ لابن‌ ابی‌ الحدید ، ج‌ 16 ، ص‌ 211)
امام باقر (ع) فرمود: :
«هر كس سوره انا انزلناه را بلند و آشكار بخواند مانند كسي است كه در راه خدا شمشير كشيده و جهاد مي كند و كسي بطور پنهان بخواند مانند كسي است كه در راه خدا، به خون آغشته است.»

اوقات شرعی


لینک های مفید