بازدید : 401

مشکلات رفتاری

مشکلات رفتاری

سوال :

دختري هستم مجرد و 20 ساله. در اقوام پدر و مادرم، پسر فراوان است و دختر هم سن خودم كم است و من در رفتار خود دچار مشكل شده ام، سعي كرده ام با پسرها كه همه از خود بزرگترند رفتاري محترمانه و مؤمنانه داشته باشم و مانند برادر بزرگتر احترام آنها را داشته باشم.
سعي مي كنم با حجاب كامل و رعايت شرع با آنها رفتار كنم و با بعضي از آنها كه اختلاف سن بيشتري دارم يا خجالتي هستم. آنها را دايي و عمو صدا مي زنم و با همه پسرها رابطه دارم و همه را دوست دارم و عين برادر خود مي بينم و به آنها هم اعتماد دارم چون همگي انسان هاي مذهبي و مؤمني هستند و رفتارشان نشان مي دهد كه مثل خواهر كوچكتر به من نگاه مي كنند و مرا در بعضي از امور راهنمايي و مشاوره مي دهند. از آنجا كه ما از همه فاميل دوريم و غريب هستيم، وقتي مي رويم ميهماني همه دوست دارند به قول خودشان همه مرا دوست دارند و دوست دارند من به خانه آنها بروم. حتي اگر خانواده ام منزل فاميل ديگري باشد ولي بعضي وقت ها هم فكر مي كنم بايد بترسم از اينكه اين همه با آنها راحت رفتار مي كنم. شايد آنها قصدي داشته باشند. اصلا نسبت به پسرها بدبين نيستم و فكر مي كنم آنها هم انسانند و عقل و منطق سرشان مي شود و وقتي از آنها سؤالي مي پرسي فقط به جواب فكر مي كنند نه چيز ديگر زيرا من فقط به سؤال فكر مي كنم و بعد از شنيدن و گرفتن جواب تمام. كمك و راهنمايي كنيد.

پاسخ :

از نظر دين اسلام ارتباط با نامحرم، هر چند از فاميل و خويشان نزديك هم باشد، بايد محدود و در حد ضرورت و با رعايت اصول اخلاقي و شرعي و حفظ حجاب و عفت انجام گيرد، زيرا اين محدوديت جنبه پيشگيري دارد؛ يعني پيشگيري از گناه وا نحراف ولو در حد يك نگاه با قصد لذت باشد. خصوصا وقتي اين دو نفر جوان و مجرد باشند، به دليل اين كه انسان بعد از سن بلوغ به طور طبيعي و غريزي، به طرف جنس مخالف كشش پيدا مي كند
. به همين جهت جوانان مجرد بايد بيشتر مواظب باشند. چنانچه در روايتي از امام علي(ع) رسيده كه فرمودند: رسول خدا(ص) بر همه مردم چه مرد و چه زن سلام مي كردند، ولي من بر زنان و دختران جوان سلام نمي كنم زيرا مي ترسم. اين كار (سبب ايجاد ارتباط با آنها شود) و انسان را به گناه بيندازد.
گرچه صحبت كردن با نامحرم در حد تعارفات معمولي اشكال ندارد ولي هنگامي كه اين دو نامحرم جوان و مجرد هستند بايد احتياط بيشتري كرد. همانطور كه ايجاد ارتباط عاطفي و خلوت كردن با نامحرم نيز حرام است.
بنابراين , توصيه اكيد ما اين است كه :
1- اگر ضرورتي ايجاب نمي كند حتي الامكان روابطي با نامحرم برقرار نشود و خواهران جوان در مقابل افراد نامحرم, رفتاري متكبرانه داشته باشند نه رفتاري صميمانه. اينكه در احكام شرعي مي فرمايند در غير ضرورت مثلا مكروه است مرد با زن هم صحبت شود, مخصوصا مرد و زن جوان, به اين دليل است كه چه بسا همين هم صحبت شدن ها, غرايز جنسي افراد را تحريك كند و يك الفت و محبت شهواني بين مرد و زن ايجاد گردد و نقطه آغازي براي غوطه ور شدن در انحراف و فاسد شود.
2-. در صورت ناچاري و ضرورت, روابط با نامحرم تا آنجا كه به شكستن حريم احكام الهي منجر نشود, اشكالي ندارد. بنابراين , گفتگو و نگاه هاي متعارف بدون قصد لذت و ريبه , اشكالي ندارد
3- در همه حال , خدا را ناظر بر اعمال و رفتار خود بدانيد و عفت و حيا را فراموش نكنيد.
گفتني است كه نشستن سر سفره اي كه نامحرم هست با رعايت پوشش و حجاب كامل و پرهيز از شوخي و خنده و حركات محرك، اشكالي ندارد.
4-با رعايت حريم هاي شرعي در دين اسلام مرزي بين فاميل وغير فاميل در مورد اعتماد وعدم اعتماد وجود ندارد ومساله ي خويشاوندي موضوعيتي ندارد.
5-انسان در زندگي بايد حد جامع وصحيحي را براي خود لحاظ كند يعني به همه ي انسان ها خوش بين بوده (مگر خلاف آن اثبات شود) واز طرفي ساده لوح وظاهر بين هم نباشد واين دو مساله هيچ منافاتي با يكديگر ندارد.
6-بايد توجه داشت برخي از مسايل ناشي از ارتباط هاي پيش پا افتاده وبا نيت خير مي باشد وانسان بايد از انها دوري كند اما اين مساله با انزوا وگوشه نشيني تفاوت دارد .
7-خداوند را به خاطر قلب پاك ونيت خير ي كه در شما قرار داده شاكر باشيد واز اين وديعه ي الهي محافظت كنيد.
8-موقعيت كنوني شما بسيار حساس وسر نوشت ساز مي ياشد پس رعايت بسياري از حدود براي تان ضروري مي باشد
9-احترام گذاشتن ورعايت دستورات الهي ودر برخي مواقع عدم اعتماد قابل جمع مي باشد.

مشاوره آنلاین


مشاوره آنلاین

حدیث روز


امام صادق علیه السلام : :
كَذِبَ‏ مَنْ زَعَمَ أَنَّهُ مِنْ شيعَتِنا وَ هُوَ مُتَمَسِّكٌ بِعُرْوَةِ غَيْرِنا ؛ دروغ مى ‏گويد كسى كه گمان مى‏ كند شيعه‏ ما است، ولى به ريسمان غير ما، چنگ زده است. بحارالانوار: ج2، ص98، ح49
امام صادق علیه السلام : :
مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196
حدیث (1) امام رضا علیه السلام فرمودند: :
تزاوَرُوا تحـابـوا و تصـافحُـوا و لا تحـاشمـوا؛ به دیدن یکدیگر روید تا یکدیگر را دوست داشته باشید و دست یکدیگر را بفشارید و به هم خشم نگیرید. (بحارالانوار،ج78،ص 347)
حدیث (2) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
من اصعد الی الله خالص عبادته اهبط الله عزوجل الیه افضل مصلحته؛ کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد. (بحار الانوار ، ج 70، ص 249 )
حدیث (3) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته؛ همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد. (مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌ ، ج‌ 9 ، ص‌ 132)
حدیث (4) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
نحن وسیلته فی خلقه و نحن خاصته و محل قدسه و نحن حجته فی غیبه و نحن ورثه أنبیائه؛ ما اهل بیت رسول خدا(ص) وسیله ارتباط خدا با مخلوقاتیم ما برگزیدگان خداییم و جایگاه پاکی ها، ما دلیل های روشن خداییم و وارث پیامران الهی (شرح‌ نهج‌ البلاغه‌ لابن‌ ابی‌ الحدید ، ج‌ 16 ، ص‌ 211)
امام باقر (ع) فرمود: :
«هر كس سوره انا انزلناه را بلند و آشكار بخواند مانند كسي است كه در راه خدا شمشير كشيده و جهاد مي كند و كسي بطور پنهان بخواند مانند كسي است كه در راه خدا، به خون آغشته است.»

اوقات شرعی


لینک های مفید