بازدید : 457

من نيز روحيه خود را از دست داده ام چه كار كنم؟

 من نيز روحيه خود را از دست داده ام چه كار كنم؟

سوال :

بنده مي خواستم ازدواج كنم كه با فردي نيز صحبت كردم ولي وقتي با خانواده ام در ميان گذاشتم آنان به شدت از من انتقاد كردند و من نيز روحيه خود را از دست داده ام چه كار كنم؟

پاسخ :

برادر گرامي شما كه نبايد بعلت يك برخورد انگيزه خود را از دست بدهيد و احساس ياس و نا اميدي بكنيد كه گفته اند سنگ در طلاطم سختي لعل مي شود و انسان در كنار سختي ها جوهره وجودي او اشكار و مرد مي شود ، به هر حال اين كه تشخيص داده ايد كه ازدواج براي شما واجب است يعني در صورت ازدواج نكردن به حرام مي افتيد در صورت امكان بايد ازدواج نماييد و در اين مورد رضايت پدر و مادر در اين مورد شرط نيست و از سويي مسايل مادي را هم خداوند در قرآن سوره نور آيه 32 فرموده در صورتي كه ازدواج نماييد خداوند شما را از فضل و كرمش بي نياز مي كند و اين چيزي است كه به تجربه ثابت شده كه بسياري از افراد بعد از ازدواج هم شغل پيدا كرده اند و هم خداوند مخارج آنها را تأمين كرده است. البته سعي كنيد ايمان و خلوص خود را تقويت كنيد و تا آنجا كه ممكن است اگرچه با كمك افراد ديگر رضايت پدر و مادر را هم جلب نماييد.
هرچند قبلا نيز تلاش كرده ايد و در صدد جلب رضايت آنها بوده ايد ولي باز هم با احترام كامل و تواضع و فروتني و بيان منطقي و ذكر دلايل خود براي آنها، در جهت جلب رضايت شان تلاش كنيد و خسته نشويد.
به عنوان راهكارهاي عملي به نكات زير عمل نماييد:
1- اي كاش ما دليل مخالفت خانوادهتان را مي دانستيم لذا با فرض هر دو حالت عرضه مي داريم كه اگر دليل انها براي مخالفت يك دليل درست و عاقلانه است پس از انها حرف شنوي داشته باشيد و مبادا بي احترامي كنيد. اما اگر دليل والدينتان قانع كننده و درست نبود به ر اهكارهاي زير عمل نماييد.
2- در اولين گام از افراد آشنا و داردي نفوذ كلام و مورد اعتماد به عنوان واسطه كمك بگيريد تا از كانال ايشان رضايت والدينتان فراهم گردد.
3- در اين مدت خودتان با والدينتان چك و چونه نزنيدو با تمام ارادت قلبي به انها احترام بگذاريد و كار را به واسطه ها واگذار نماييد تا آنها به شكلي قطعي و يا مشروط رضايت انها را بدست آورند.
4- قبل از تمام اين امور از وجود شرايط همسر ايده ال در انتخاب همسر مورد نظرتان اطمينان پيدا كنيد براي آگاهي از شرايط همسر خوب از كتاب جوانان و انتخاب همسر كمك بگيريد. دوستي هاي قبلي را رها و در صدد بررسي شرايط در ايشان براييد.
5- تا رضايت والدين فراهم نشده و قبل از ان از وجود شرايط در او اطمينان پيدا نكرديد هيچ قول و قراري نگذاشته و به هم وعده هم ندهيد و حتي ارتباط را هم قطع كنيد كه در فضاي ارتباط عاطفي نمي توان تصميم عاقلانه گرفت.
6- اگر اختلاف شما و خانواده در مشخصات سليقه اي بود نه اساسي سعي كنيد انها را راضي نماييد و اگر در شرايط اساسي اختلاف داشتيد تابع نظر انها باشيد چرا كه نمي توان ازدواج كرد و والدين را از خود راند.
به هر حال براي اين كار شخصي چون عمو، دايي و يا هر كس كه بزرگ فاميل است را واسطه كنيد تا با والدينتان صحبت كنند و آنها را راضي كنند تا امكان ازدواج شما را فراهم نمايند. اگر هم از جهت اقتصادي شرايط امكان پذير نيست، مي توانيد فعلا با مراسم ساده اي عقد ازدواج را اجرا كنيد و عروسي را به سال هاي بعد موكول نماييد. لازم است واسطه فردي كاردان و دلسوز باشد كه هم مشكل شما را خوب درك كند و هم بتواند خانواده تان را براي اين كار قانع سازد.
2. از دعا و توسل مأيوس نشويد و از خداوند بخواهيد شما را ياري كند. بهتر است دو ركعت نماز بخوانيد و بعد از نماز، آن چهارده معصوم(ع) را واسطه قرار دهيد و با خدا اين طور راز و نياز كنيد: «خدايا! تو از وضع من خبر داري و مي داني كه من توان ازدواج ندارم و مي خواهم با اين كار خود را از گناه حفظ كنم، پس تو را به آبرومندان درگاهت قسم مي دهم كه كمكم كني و حاجتم را برآورده گرداني زيرا تو آفريدگار مني و من غير از تو پناهي ندارم». مطمئن باش اگر با اخلاص به در خانه خدا بروي، مشكلت حل خواهد شد.
بنابراين سعى كنيد با تدابيرى امر ازدواج خود را تسهيل كنيدو رضايت آنها را جلب نماييد, در صورت عدم همكاري با ارائه اخرين تذكر با انها از طريق فاميلها اقدام نماييد. ابتدا انها را نزد خانواده بفرستيد تا نظر مساعد خانواده را جلب نمايند و براي شما وساطت نمايند و بعد هم اگر حاضر نشدند با همراهي همان فاميلها به سراغفرد مورد دلخواه خود و مورد نظر برويد و در عين حال خانواده را در جريان بگذاريد تا انها احساس كنند كه در برابر عمل انجام شده قرار گرفته اند و كم كم خودشان كار را دنبال نمايند و حتي اگر بعد از اين مرحله باز هم اماده همكاري نشدند باز شايعه سازي مبني بر ازدواجتان خانواده را در بوته ازمايش قرار داده و با اين طرفند انها را به همكاري دعوت نماييد باز تكرار مي گنيم كه در هيچ مرحله به خانواده بويژه مادر و پدرتان بي احترامي نكنيد اين اقدامات را انجام و انشاالله به هدف خواهيد رسيد اگر موثر نبود گزارشي از تاثير راهكارهاي بالا ارائه نماييد تا در خدمت باشيم.

مشاوره آنلاین


مشاوره آنلاین

حدیث روز


امام صادق علیه السلام : :
كَذِبَ‏ مَنْ زَعَمَ أَنَّهُ مِنْ شيعَتِنا وَ هُوَ مُتَمَسِّكٌ بِعُرْوَةِ غَيْرِنا ؛ دروغ مى ‏گويد كسى كه گمان مى‏ كند شيعه‏ ما است، ولى به ريسمان غير ما، چنگ زده است. بحارالانوار: ج2، ص98، ح49
امام صادق علیه السلام : :
مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196
حدیث (1) امام رضا علیه السلام فرمودند: :
تزاوَرُوا تحـابـوا و تصـافحُـوا و لا تحـاشمـوا؛ به دیدن یکدیگر روید تا یکدیگر را دوست داشته باشید و دست یکدیگر را بفشارید و به هم خشم نگیرید. (بحارالانوار،ج78،ص 347)
حدیث (2) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
من اصعد الی الله خالص عبادته اهبط الله عزوجل الیه افضل مصلحته؛ کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد. (بحار الانوار ، ج 70، ص 249 )
حدیث (3) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته؛ همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد. (مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌ ، ج‌ 9 ، ص‌ 132)
حدیث (4) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
نحن وسیلته فی خلقه و نحن خاصته و محل قدسه و نحن حجته فی غیبه و نحن ورثه أنبیائه؛ ما اهل بیت رسول خدا(ص) وسیله ارتباط خدا با مخلوقاتیم ما برگزیدگان خداییم و جایگاه پاکی ها، ما دلیل های روشن خداییم و وارث پیامران الهی (شرح‌ نهج‌ البلاغه‌ لابن‌ ابی‌ الحدید ، ج‌ 16 ، ص‌ 211)
امام باقر (ع) فرمود: :
«هر كس سوره انا انزلناه را بلند و آشكار بخواند مانند كسي است كه در راه خدا شمشير كشيده و جهاد مي كند و كسي بطور پنهان بخواند مانند كسي است كه در راه خدا، به خون آغشته است.»

اوقات شرعی


لینک های مفید