بازدید : 649

چگونه فرزندقدر شناس داشته باشیم؟

چگونه فرزندقدر شناس داشته باشیم؟

اگر به نحوه برخورد این والدین دقت كنید، متوجه می‌شوید كه آنان به دلیل به‌كارگیری روش‌های نادرست، رفتارهایی را در فرزندان خود شكل می‌دهند كه پیامد آن در گذر زمان بروز می‌كند.

یكی از مهم‌ترین دلایل ناسپاسی فرزندان، ناسپاسی والدین در قبال یكدیگر است. تجربه نشان می‌دهد در خانواده‌هایی كه قدرشناسی در رابطه پدر و مادر دیده نمی‌شود، فرزندان نیز به این رفتارها عادت می‌كنند و هر گونه محبت والدین را انجام وظیفه تلقی می‌كنند.

به عنوان مثال، در خانواده‌هایی كه پدر هنگام صرف غذا غُر می‎زند، ایراد می‎گیرد و بدون هیچ سپاسی، میز غذا را ترك می‌كند یا مادری كه با دیدن خریدهای شوهرش، شروع به خرده‌گیری می‌كند، فرزندان نیز به مرور یاد می‌گیرند در مقابل محبت‌های پدر و مادر نه‌تنها سپاسگزار نباشند، بلكه غر بزنند و ایراد بگیرند.

متاسفانه فرهنگ ناسپاسی در جامعه رو به افزایش است و بسیاری تصور می‌كنند اگر قدردان زحمات دیگران باشند و آن را بر زبان بیاورند در طرف دیگر توقع نابجا ایجاد می‌كنند.

فراموش نكنید تا والدین، قدردان یكدیگر نباشند و تا توقع و انتظار را در خود نكشند، پرتوقعی فرزند اصلاح نمی‌شود. اگر می‎خواهید فرزندانتان سپاسگزار شما باشند و قدر زحمات و محبت‌های شما را بدانند، از محبت‌های دیگران هرچند ناچیز و اندك، تشكر و قدرشناسی كنید.به فرزندان خود نیز بیاموزید، نه فقط در محیط خانه بلكه در ارتباط با سایر افراد جامعه نیز این چنین باشند، به دیگران احترام بگذارند و خود را در جایگاهی بالاتر از افراد دیگر تصور نكنند.

یكی از بهترین روش‌ها برای نهادینه كردن فرهنگ قدرشناسی، بارور كردن روحیه مشاركت در فرزندان است. به عنوان مثال اگر آنان در كارهای خانه یا خریدهای بیرون از خانه مشاركت كنند، این تجربه موجب می‌شود تا قدر زحمات شما را بیشتر بدانند.

بسیاری از والدین به دلیل عشق و محبت بسیار، از واگذار كردن مسوولیت به فرزند خود خودداری می‌كنند، غافل از این كه چنین روشی، موجب پرورش نادرست شخصیت او می‌شود.

علاوه بر رفتار متقابل والدین، روش برخورد آنان با فرزندانشان بسیار مهم است. برخلاف برخی والدین كه در قبال عملكرد مثبت فرزند خود بی‌تفاوت هستند و به اصل تشویق اعتقادی ندارند، برخی والدین دیگر تصور می‌كنند كه واكنش بیش از اندازه در مقابل عملكرد درست فرزندشان موجب تشویق بیشتر او می‌شود، در حالی كه والدین باید همواره توجه داشته باشند كه پاداش دریافتی فرزندشان باید متناسب با عملكرد و ارزش رفتار او باشد؛ در صورتی كه این تناسب رعایت نشود، ممكن است او تشویق‌های كم‌هزینه را كافی نداند و به آنها قانع نشود و در مقابل تشویق‌هایی كه آنها را اندك می‌شمارد، ناسپاسی كند.

در این حالت، تشویق نه‌تنها اهرمی برای بارور كردن ویژگی‌های مثبت فرزند نیست، بلكه تبدیل به ابزاری برای باج‌خواهی می‌شود و با حذف آن، عملكرد درست او متوقف می‌شود.

مشاوره آنلاین


مشاوره آنلاین

حدیث روز


امام صادق علیه السلام : :
كَذِبَ‏ مَنْ زَعَمَ أَنَّهُ مِنْ شيعَتِنا وَ هُوَ مُتَمَسِّكٌ بِعُرْوَةِ غَيْرِنا ؛ دروغ مى ‏گويد كسى كه گمان مى‏ كند شيعه‏ ما است، ولى به ريسمان غير ما، چنگ زده است. بحارالانوار: ج2، ص98، ح49
امام صادق علیه السلام : :
مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196
حدیث (1) امام رضا علیه السلام فرمودند: :
تزاوَرُوا تحـابـوا و تصـافحُـوا و لا تحـاشمـوا؛ به دیدن یکدیگر روید تا یکدیگر را دوست داشته باشید و دست یکدیگر را بفشارید و به هم خشم نگیرید. (بحارالانوار،ج78،ص 347)
حدیث (2) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
من اصعد الی الله خالص عبادته اهبط الله عزوجل الیه افضل مصلحته؛ کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد. (بحار الانوار ، ج 70، ص 249 )
حدیث (3) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته؛ همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد. (مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌ ، ج‌ 9 ، ص‌ 132)
حدیث (4) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: :
نحن وسیلته فی خلقه و نحن خاصته و محل قدسه و نحن حجته فی غیبه و نحن ورثه أنبیائه؛ ما اهل بیت رسول خدا(ص) وسیله ارتباط خدا با مخلوقاتیم ما برگزیدگان خداییم و جایگاه پاکی ها، ما دلیل های روشن خداییم و وارث پیامران الهی (شرح‌ نهج‌ البلاغه‌ لابن‌ ابی‌ الحدید ، ج‌ 16 ، ص‌ 211)
امام باقر (ع) فرمود: :
«هر كس سوره انا انزلناه را بلند و آشكار بخواند مانند كسي است كه در راه خدا شمشير كشيده و جهاد مي كند و كسي بطور پنهان بخواند مانند كسي است كه در راه خدا، به خون آغشته است.»

اوقات شرعی


لینک های مفید